Zespół Szkół Specjalnych im. Ireny Komorowskiej w Oławie

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 644882
  • Do końca roku: 251 dni
  • Do wakacji: 58 dni

Kartka z kalendarza

Budowa Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego

źródło Starostwo Powiatowe w Oławie

Film pokazujący jak powstawał nasz budynek.

Budynek naszej szkoły jest największą inwestycją w historii samorządu powiatowego w Oławie.  21 marca odbyła się uroczysta inauguracja działalności Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie, którego budowa wraz z wyposażeniem kosztowała ponad 20 mln zł.

 

Centrum uwzględnia wszystkie potrzeby uczniów Zespołu Szkół Specjalnych, ale zależy nam, aby ta nowa powiatowa jednostka stała się także mocno zauważalna na mapie placówek edukacyjno-rewalidacyjnych na całym Dolnym Śląsku, jak również w sąsiednich województwach – mówił starosta powiatu oławskiego Zdzisław Brezdeń w marcu 2017 roku.

Dzięki tej inwestycji osoby niepełnosprawne mogą liczyć na profesjonalną opiekę i edukację, które dają szansę na dobry start w przyszłość. Centrum oferuje szeroki wachlarz pomocy specjalistycznej, w ramach ZSS, w skład którego wchodzą:

* Szkoła Podstawowa - klasy I-VI, a od roku szkolnego 2017/18 klasy I-VIII;
* Gimnazjum - klasy I-III, przekształcone od roku szkolnego 2017/2018 w szkołę podstawową;
* Zasadnicza Szkoła Zawodowa - dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim - klasy I-III, która od roku szkolnego 2017/2018 zostanie przekształcona w Branżową Szkołę I stopnia;
* Zespół Rewalidacyjno-Wychowawczy;
* Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny;
* Szkoła Przysposabiająca do pracy uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.

* Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka;
* Przedszkole Specjalne dla dzieci niepełnosprawnych, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego;
* Rządowy program „Za życiem”, realizowanego przez MEN. Nasza szkoła jest wśród Ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych, świadczących kompleksowe wsparcie dla rodzin z dziećmi, u których wykryto wady rozwojowe i dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.

 

 Starostwo Powiatowe w Oławie

Ideą powstania Centrum było objęcie przez całą drogę życiową opieką, edukacją i rewalidacją osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, od momentu jej rozpoznania poprzez wszystkie formy spełniania przez nich obowiązku szkolnego i nauki na kolejnych etapach edukacyjnych i po ukończeniu edukacji. W skład Centrum wchodzi: wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, przedszkole specjalne, zespoły rewalidacyjno-wychowawcze, szkoła podstawowa, zasadnicza szkoła zawodowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, zespoły edukacyjno-terapeutyczne na etapie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoła przysposabiająca do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.

 

Istotne jest to, że w jednym obiekcie umieszczono maksymalną liczbę podmiotów zajmujących się diagnozą, edukacją, rewalidacją i rehabilitacją i objęcie kompleksową pomocą rodzin osób niepełnosprawnych, przy zastosowaniu najnowszych zdobyczy nauki, techniki w edukacji i rewalidacji. Szczególny nacisk położono na rewalidację przez sport, dlatego baza sportowa jest przygotowana do prowadzenia odpowiednich zajęć, ćwiczeń korekcyjnych i rewalidacyjnych.

 

Przy budynku jest sala gimnastyczna z łącznikiem. Na przyległym terenie powstało boisko ze skocznią w dal, parkingi, chodniki, teren jest ogrodzony. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 5777 m2, zabudowy - 1985 m2, kubatura - 28.932 m3. Docelowo obiekt zaplanowany został dla 250 podopiecznych.

 

Jednostka służy dzieciom i dorosłym z upośledzeniem psychofizycznym, łączone są w niej zajęcia edukacyjne z rewalidacyjnymi, rozwijającymi kreatywność i sportowo-rekreacyjne.

 

U podstaw decyzji, o rozpoczęciu inwestycji leżała zdiagnozowana w latach poprzednich konieczność zapewnienia osobom dotkniętym zróżnicowanymi dysfunkcjami psychofizycznymi, profesjonalnej i adekwatnej do zdiagnozowanych potrzeb, pomocy dydaktycznej i rewalidacyjnej – mówi oławski starosta Zdzisław Brezdeń. – Przesłanką rozpoczęcia procesu inwestycyjnego była również konieczność stworzenia godnych warunków osobom potrzebującym specjalistycznej pomocy i wsparcia, z uwagi na fakt, iż działający obecnie Zespół Szkół Specjalnych w Oławie, znajduje się w obiektach w niewielkim stopniu przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, gdzie niemożliwe było prowadzenie szeroko pojętej rewalidacji i rehabilitacji.

 

W obiekcie zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań, służących obniżeniu zużycia energii i minimalizacji kosztów eksploatacji. Po analizie opłacalności budowy budynku energooszczędnego, w aspekcie nowych przepisów dotyczących budowy budynków użyteczności publicznej i w odniesieniu do kosztów zużycia energii podczas późniejszej eksploatacji obiektu, wybrano wariant budynku pasywnego o skoncentrowanej bryle, jako generującego najniższe koszty utrzymania. Przewidziano wiele rozwiązań minimalizujących zużycie energii. Źródłem ciepła jest pompa ciepła, pracująca również na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowym źródłem ciepła jest ułożony w dwóch poziomach, gruntowy wymiennik ciepła (GWC), zlokalizowany pod zespołem boisk sportowych. Ponadto stosowane jest automatyczne sterowanie pogodowe z regulacją temperatury w pomieszczeniach. Pompa ciepła pracuje również na potrzeby centralnego ogrzewania. Instalacja przygotowania c.w.u. wyposażona jest w armaturę automatycznej i elektronicznej regulacji i sterowania pracą obiegów cyrkulacyjnych. Chłodzenie będzie z kolei realizowane za pomocą pompy ciepła w trybie chłodzenia pasywnego i aktywnego. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie energii elektrycznej do chłodzenia i ograniczenia możliwości przegrzewania się pomieszczeń, zastosowano żaluzje przeciwsłoneczne i pompy ciepła z funkcją free-cooling. Pomieszczenia oświetlone są świetlówkowymi kompaktowymi, liniowymi i oprawami typu LED. Budynek wyposażony jest w oświetlenie awaryjne i zewnętrzne. Zaprojektowano wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego. Strumienie powietrza wentylującego uwzględniają pokrycie ewentualnych strat ciepła dla okresu zimowego i zysków dla okresu letniego. Źródłem ciepła dla wymienników (nagrzewnicy i chłodnicy) central jest pompa ciepła z układem free-coolig dla okresu letniego. Pomieszczenia przeznaczone do zbiorowego przebywania ludzi wyposażono w regulatory, które z automatyką sterującą umożliwiają regulację strumienia wentylacji łącznie z funkcją, włączania/wyłączania central i wentylatorów kanałowych i przejścia w tryb zima/lato oraz sterowanie czasowe. Układy wentylacyjne podzielono na kondygnację z uwzględnieniem rozdziału na pomieszczenia dydaktyczne szkoły, stołówkę z szatnią, pomieszczenia WC i budynek sali gimnastycznej. Do obróbki powietrza wentylującego dobrano centrale stacjonarne z odzyskiem ciepła na wymienniku krzyżowym i pompie ciepła, wyposażone w filtry, nagrzewnice i chłodnice.

 

Wszystkie pomieszczenia są dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W celu zapewnienia właściwego wyżywienia dla uczniów, istnieje stołówka dla 40 dzieci.

 

źródło: Starostwo Powiatowe w Oławie

 

 

 

 

 

Kontakt

ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH IM. IRENY KOMOROWSKIEJ W OŁAWIE  UL. IWASZKIEWICZA 9 A

55-2OO OŁAWA

TEL FAX 71 734 59 10

e-mail: sekretariat@zssolawa.szkolnastrona.pl

www.zssolawa.szkolnastrona.pl