O historii naszej patronki w "TUolawa"

Irena Komorowska - patronka. Biografia odważnej kobiety

Patronka była żoną Tadeusza Bora-Komorowskiego - żołnierza AK, generalnego dowódcy Powstania Warszawskiego. Jej losy były przepełnione wojenną zawieruchą, opieką nad dziećmi, wspieraniem walki Polaków o niepodległość. Jej historię opisywaliśmy w artykule "Matka, dzielna kobieta, dama. Po prostu Irena Komorowska", autorstwa Moniki Gałuszki-Sucharskiej (GP-WO numer 1291 z 2018 roku): - 1 sierpnia 1944 generał Tadeusz "Bór" Komorowski wpadł do żony wcześnie rano. Dał jej swój zegarek i powiedział, żeby była ostrożna i nie wychodziła z domu, bo powstanie rozpocznie się o piątej. Kazał jej wcześniej zrobić zapas skondensowanego mleka dla dziecka na tydzień, bo sądził, że to dłużej nie potrwa - tak dla generałowej zaczęło się powstanie... (czytaj więcej)

źródło: tuolawa.pl