Jesteś tutaj:
  2. O szkole
  3. O szkole

O szkole

Z ogromną przyjemnością mamy zaszczyt powitać Państwa w nowej placówce - Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie. Ideą powstania ośrodka jest objęcie opieką, edukacją i rewalidacją osób z niepełnosprawnością intelektualną, na całej drodze życiowej - od momentu wykrycia niepełnosprawności, poprzez wszystkie formy spełniania obowiązku szkolnego i nauki na kolejnych etapach edukacyjnych, a także po ukończeniu szkolnej edukacji.

To placówka dająca nadzieję, szansę, perspektywy osobom niepełnosprawnym na poprawę jakości życia, poprzez przygotowanie na miarę ich indywidualnych możliwości do niezależnego, samodzielnego i aktywnego bytu, poprzez zaspakajanie ich potrzeb w zakresie edukacji, rehabilitacji oraz integracji ze środowiskiem.

Dzięki nowej jednostce uczniowie mogą zdobywać wiedzę w przestronnych pomieszczeniach, wyposażonych w profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny i informatyczny oraz skorzystają z przyjaznych, kolorowych pomocy dydaktycznych. Mają do dyspozycji specjalistyczne sale, np doświadczania świata, integracji sensorycznej, rewalidacyjne oraz gabinety lekcyjne.

Wraz z budynkiem głównym powstała nowoczesna dwukondygnacyjna hala sportowa, największa spośród tego typu obiektów szkolnych w naszym powiecie. Budynek jest przyjazny dla środowiska, wykonany został bowiem z zastosowaniem nowoczesnych technologii, służących obniżeniu zużycia energii, a tym samym minimalizacji kosztów eksploatacji.

Istotne stało się umieszczenie w jednym obiekcie maksymalnej liczby podmiotów zajmujących się diagnozą, edukacją, rewalidacją i rehabilitacją. Kompleksowo wyposażona szkoła jest dla uczniów szansą na integrację ze środowiskiem, intelektualny i fizyczny rozwój w komfortowych warunkach, dobre przygotowanie do życia we współczesnym świecie, na miarę indywidualnych możliwości, oraz do samodzielnego i aktywnego życia.

Zespół Szkół Specjalnych w Oławie

W skład Zespołu Szkół Specjalnych w Oławie wchodzą:

• Szkoła Podstawowa - klasy I-VI, a od roku szkolnego 2017/18 klasy I-VIII;
  • Gimnazjum - klasy I-III, przekształcone od roku szkolnego 2017/18 w szkołę podstawową;
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa - dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim - klasy I-III, która od roku szkolnego 2017/18 zostanie przekształcona w Branżową Szkołę I stopnia;
  • Zespół Rewalidacyjno-Wychowawczy;
  • Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny;
  • Szkoła Przyspasabiająca do pracy uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym;
  • Szkoła Przyszpitalna;

Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka;

Przedszkole Specjalne dla dzieci niepełnosprawnych, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Jest to inwestycja zaprojektowana i realizowana w całości przez Powiat Oławski, przy częściowym wsparciu finansowym samorządów gminnych. Prowadzi innowacyjną działalność w zakresie edukacji, rewalidacji, rehabilitacji, integracji społecznej rodzin i środowisk związanych z osobami niepełnosprawnymi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

źródło: Starostwo Powiatowe w Oławie

Nasza patronka