ZSS w Oławie pamięta o swojej patronce w TUolawa.pl

14 maja obchodziliśmy 116 rocznicę urodzin Ireny hr. Komorowskiej – patronki Zespołu Szkół Specjalnych w Oławie

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w kraju nie mogliśmy tej rocznicy obchodzić wspólnie z naszymi kochanymi uczniami oraz zaproszonym  szczególnym gościem, synem naszej patronki - Adamem Komorowskim. Wykorzystując więc szansę jaką dają współczesne media, chcemy podzielić się wspomnieniami  o hrabinie Irenie Komorowskiej. I chociaż w takiej formie uczcić jej pamięć i podzielić się refleksjami związanymi z jej osobą.

Dlaczego postać hrabiny Ireny Komorowskiej jest dla nas taka bliska i co ma wspólnego z Oławą?

Irena hr. Komorowska była wyjątkową kobietą, swoim życiem dawała przykład patriotyzmu, niezłomnego ducha, ale też wielkiej matczynej miłości i poświęcenia. Przy tym była kobietą wyprzedzającą swoje czasy, szalenie uzdolnioną i inteligentną .

Jej życie było tak bogate i pełne wyzwań, które z godnością i niezłomnym duchem podejmowała, że nie sposób o wszystkim napisać.

Urodzona 14 maja 1904 r. w Krakowie . Była córką Roberta Lamezan de Salins i Ireny z hrabiów Wolańskich primo voto Pinińską. Jej matkę , wspomnianą Irenę Martynę hr. Wolańską Robert poślubił w 1903 r. Wcześniej była ona żoną Aleksandra hr. Pinińskiego, żyjącego w latach 1864-1902. Z tego związku miała dwóch synów, jednym z nich był Mieczysław hr. Piniński - dziadek Piotra hr. Pinińskego, najstarszego potomka rodu Sobieskich z Oławy i rodu Stuartów. Tu mamy właśnie związek z Oławą i rodem Sobieskich.

Więcej na portalu Gazety Powiatowej Wiadomości Oławskie : kliknij tutaj